رئیس گروه توسعه و سرمایه گذاری”ارگ آسیا آریایی”درگفتگو با روزنامه دنیای خودرو:

رئیس گروه توسعه و سرمایه گذاری"ارگ آسیا آریایی"درگفتگو با روزنامه دنیای خودرو:

تولیدکننده واقعی، وطن پرست واقعی است

رحیمی:"نل" فرزند من و نمادی از کیفیت و نوآوری است

تعریفش از وطن پرستی کمی با دیگران فرق دارد. می گوید باید از شعار گذشت و به عمل رسید.از نگاه او تولید کننده های واقعی همان عاشقان وطن هستند که در این شرایط سخت مانده اند تا برای مردم و کشورشان کار کنند.او در بازاری قدم گذاشته است که به جز چهار شرکت بزرگ پالایشگاهی و تعداد انگشت شماری واحد های بلندینگ و تولید روغن موتور،‌نمی توان چندان اطمینانی به کیفیت روغن موتورهای موجود در بازار  آنهم با نام و نشان های عجیب و غریب کرد.اما او معتقد است مردم،‌مسئولان و خودروسازان در نهایت  سره را از ناسره تشخیص می دهند و محصول با کیفیت ایرانی را به نام و نشان های که مشخص نیست درپشت پرده هایشان چه می گذرد ترجیح خواهند داد.مهندس نوید رحیمی رئیس هیات مدیره گروه توسعه و سرمایه گذاری”ارگ آسیا آریایی” از حدود دو سال قبل پا به میدان تولید گذاشته و امروز خدمات متنوعی را در مجموعه بزرگ تحت مدیریتش ارائه می دهد. با او به گفتگو نشستیم تا پیش از هر چیز از تولید نمادروشنی درصنعت روانکارها بگوید، از روغن موتور “nell” که قرار است به عنوان محصولی با کیفیت و البته ایرانی وارد بازار داخلی همین طور بین المللی شود تا نماد نوآوری و کیفیت لقب بگیرد.

*درسال های اخیر واژه”هلدینگ”یا همان گروه های توسعه و سرمایه گذاری در ادبیات اقتصادی ایران زیاد شنیده می شود.چرا برای فعالیت اقتصادی کار خود را با گروه توسعه و سرمایه گذاری ارگ آسیا آریایی شروع کردید؟

پیش از هر چیز باید گفت  به  مجموع چندین شرکت با شغل های متفاوت و البته تحت نظارت و مالکیت یک شرکت اصلی”هلدینگ”یا گروه توسعه و سرمایه گذاری می گویند.مجموعه این فعالیت ها با توجه به تخصص هر کمپانی و  به فراخور آن تامین نیروی انسانی برای هر کشور می تواند اهمیت ویژه ای داشته باشد.توجه داشته باشید که  افراد زیادی زیر مجموعه این شرکت مشغول به کار خواهند بود که در نهایت باعث ایجاد اشتغال و قوام اقتصادی خواهد شد. اغلب  فعالین اقتصادی چابک و خصوصی با توجه به هوش اقتصادی که دارند به سمت گروه شدن حرکت می کنند.

*گروه توسعه و سرمایه گذاری ارگ آسیا آریایی در چه حوزه هایی فعالیت دارد؟

گروه توسعه و سرمایه گذاری ارگ آسیا آریایی در دو بخش تولید و خدمات فعالیت می کند. بخش تولیدی که درآن تولید انواع روانکارها ،‌مشتقات نفتی و مسکن انجام می شود. در بخش خدماتی انواع خدمات مربوط به خودرو،‌ بیمه، ‌گردشگری و حمل و نقل توسط نیروهای متخصص ارائه می شود.

*آیا در زمینه تولید روانکارها به ویژه روانکارهای خودرویی اقدام عملی انجام داده اید؟

بی شک یکی از مهمترین زمینه های فعالیت گروه توسعه سرمایه گذاری ارگ آسیا آریایی به عنوان سهامدار اصلی شرکت بین المللی پتروانرژی ارگ تولید روانکارهای با کیفیت به ویژه روانکارهای خودرویی است. همانطور که اطلاع دارید بخش عمده ای از بازار روانکارهای کشور در اختیار چهار شرکت بزرگ پالایشگاهی است که با تولید محصولات نهایی با کیفیت و همچنین روغن پایه سعی در تامین نیازهای بازار دارند. با اینحال و با توجه به گستردگی نیاز بازار روانکارها  به روغن موتورهای نسل جدید تصمیم به ورود به این بازار گرفتیم. بازاری که متاسفانه بخشی از آن  توسط برخی افراد سودجو با  روغن  های بی کیفیت  تغذیه می شوند.به همین دلیل تصمیم به ورود به این بازار گرفتیم و”نل” را به عنوان نماد روشنی تولید و روانه بازار کردیم. در اینجا باید به این نکته تاکید کنم که تمامی محصولات شرکت بین المللی پتروانرژی ارگ با نام تجاری “نل” علاوه بر اخذ استانداردهای داخلی  در حال دریافت تاییدیه های خودروسازان معتبر دنیا هستند و همین کیفیت بالا و استفاده از  روغن پایه باکیفیت داخلی و وارداتی و همچنین بهترین  افزودنی های شیمیایی،‌بی شک “نل” را در زمره برترین روغن موتورهای تولید داخل قرارخواهد داد تا به جنگ با محصولات تقلبی و زیر پله ای بازار برود.

*روغن موتورهای نل در قالب محصول به بازار عرضه می شوند.این محصول باچه سطحی از کارایی تولید شده است؟

درحال حاضر متخصصین ما در شرکت پتروانرژی ارگ همین طورکارخانه 10 محصول روغن موتوری را برای ارائه به بازار استاندارد سازی و تولید کرده اند. این محصولات به دو دسته روغن های دیزلی و بنزینی تقسیم بندی می شوند و از بالاترین سطح کیفی موجود در دنیا تا آنچه خودروهای قدیمی موجود در بازار به آن نیاز دارند برخوردار است. ما درگام نخست برای پاسخ به نیاز تمامی خودروهای کشور،‌علاوه بر گریدهای معمول و سطح پایین روغن موتور،‌روغن هایی با استفاده از روغن های پایه تمام سنتتیک وارداتی و باکیفیت ترین ادتیوها را تولید کردیم. به همین دلیل سبد محصولات نل شامل محصولاتی با سطح کارایی SN به عنوان با کیفیت ترین روغن موتور تا روغن هایی با درجه کیفی SMوSL و … است. در گروه روغن موتورهای دیزلی هم علاوه بر تولید روغن های موتوری پر مصرف در حال فرموله کردن روانکارهای مورد نیاز نسل جدید خودروهای سنگین موجود درکشور هستیم.

*اولویت “نل” برای ورود به بازار چیست؟

شرکت بین المللی پتروانرژی ارگ برای اولین بار درکشور تکنولوژی پالایش مجدد روغن موتورهای مصرف شده را در قالب پالایشگاهی در میبد یزد عملیاتی کرده است. این پالایشگاه با تکنولوژی تقطیر در خلا کار می کند،‌ محصول نهایی در قالب روغن پایه به کشورهای همسایه صادر می شود. اما در بخش تولید روانکارهای خودرویی و صنعتی بخش دیگری از شرکت در حال فعالیت است و روغن موتور را از ترکیب روغن پایه های تولیدی در پالایشگاه های داخلی و روغن های وارداتی با مواد افزودنی تولید و روانه بازار می کند.این محصول بانام تجاری “nell” در بازار عرضه می شود و اولویت ما برای نل عرضه همزمان آن به خودروسازان و  بازارخدمات پس از فروش است. دراین جا باید به این نکته تاکید کنم که خواستگاه اصلی نل وشرکت بین المللی پتروانرژی ارگ برآورده کردن نیازهای ارگ جدید کرمان به عنوان یکی از قطب های بزرگ خودرویی کشور است. به همین دلیل تاکید ویژه ای برتامین نیاز خودروسازان به خصوص خودروسازان بخش خصوصی مستقر در کرمان داریم و این حجم از سرمایه گذاری به طور ویژه برای تامین نیاز خودروسازان دولتی و خصوصی صورت گرفته است.

*آیا آمادگی لازم برای تامین نیاز خودروسازان را دارید؟

-بی شک علاوه بر تامین نیاز بازارداخلی به روغن موتورهای باکیفیت،‌تامین روغن موتور  مصرفی خودروسازان در خطوط تولید و شبکه خدمات پس از فروش نیز جز اولویت های ما است. بر همین اساس اعلام می کنم آمادگی تامین روانکارهای  موردنیاز خودروسازان  با بالاترین سطح کیفی و تاییدیه های جهانی را داریم.

*برگردیم به فعالیت های کلی گروه توسعه و سرمایه گذاری ارگ آسیایی آریایی و اینکه آیا در شرایط تحریم امکان موفقیت در سطح بین المللی برای مجموعه هایی از این دست وجود دارد؟

بی تردید فارغ از هر گونه نام و فعالیت اقتصادی در هر گروه سرمایه گذاری دو مطلب مورد توجه است.اول داشتن استراتژی با توجه به مناسبات داخلی و خارجی و اشراف کامل در منطقه ، دوم شناخت فرصت های اقتصادی و  داشتن هوش اقتصادی که  قطعا می تواند در هر شرایطی باعث موفقیت شود. ماهم همانند سایر فعالین اقتصادی زیان های شدیدی را تحمل می کنیم و این کاملاً در اقتصاد ایران مشهود است چون این گونه تحریم ها بی تردید مرگ یک گروه شغلی و اقتصادی را در پی خواهد داشت. هر روز تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان مجبور به تعدیل و تعطیلی کمپانی های خود خواهند شد. در نهایت صدایی از ماشین آلات تولید به گوش نمی رسد و اگر چاره ای برای این شرایط نداشته باشیم تبعات ناشی از آن بسیار خطرناک خواهد بود و مشاغل زیادی را از دست خواهیم داد.اما آنچه مهم است حمایت صنایع به ویژه صنعت خودروسازی از مجموعه هایی مانند ما می تواند به ادامه فعالیت در این حوزه کمک کند.

*چگونه می توان از آثار و تبعات تحریم ها تا حد امکان در امان بود؟

من همیشه این مطلب را در محافل دولتی و غیر دولتی به زبان می آورم که ما  فرزندان رنج و کاریم و از جنس کار و کارگر هستیم. اینکه در این شرایطی چه باید کرد باید  به سه مطلب اشاره کنم. اول  اینکه به هیچ عنوان نباید تصمیمات عجولانه و هیجانی و بدون برنامه ریزی گرفت.دوم تا جای ممکن واحدهای تحقیق و توسعه یا همان R&D در واحدهای تولیدی شروع به طراحی محصولاتی کنند که بیش از 90% از آن محصولات از  مواد اولیه داخلی و  با کیفیت تشکیل شده باشد. و در آخر اینکه مسئولان دولتی با کمک بخش خصوصی به رفع موانع تولید کمک کنند.

*آیا بازار اصلی شرکت های نفتی بیشتردر عرصه بین المللی است یا تامین نیازهای داخلی هم می تواند بخشی از چرخ های این اقتصاد را به گردش در آورد؟

بی شک بازارهای بین المللی برای این صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردارند. ارز آوری بسیار بالا شاید اصلی ترین دلیل باشد اما  نباید از اهمیت حضور در محافل اقتصادی با رویکرد کسب تجربه و انتقال دانش به ایران نیز غافل شد. از سوی دیگر در بخش داخلی با توجه به استراتژی دولت جهت کوچک شدن و بزرگ شدن فعالیت های بخش خصوصی، بخش انبوهی از جوانان تحصیل کرده در بنگاه های ریز و درشت مشغول به کار خواهند شد اما متاسفانه هنوز در  راستای  حمایت از  تولید کننده واقعی حرکت نمی شود و تولید غمگین است. باید این واقعیت را بپذیریم که در چنین شرایط دشوار اقتصادی، تولید کننده واقعی وطن پرست واقعی است و دولت باید این تولیدکننده های واقعی را صفر تا صد حمایت کند.

*به عنوان دو مجموعه نفتی فعالیت شرکت پتروانرژی ارگ و آریا پالایش در چه حوزه هایی  انجام می شود؟

فعالیت پترو انرژی ارگ  در زمینه تولید انواع روانکارها از قبیل انواع روغن موتور بنزینی و دیزلی در گریدهای مختلف، تولید گریس، فیلتر، ضدیخ، و همچنین تولید انواع روغن های  صنعتی جهت ماشین آلات سبک و سنگین است.شرکت  آریاپالایش هم به  تولید فرآورده های هیدروکربنی و ساخت مکمل های سوختی می پردازد.

*در حوزه نفت و تولید مشتقات نفتی این روزها مشکلات بسیار زیادی وجود دارد. به عنوان بخش خصوصی فعال دراین حوزه چه راهکاری برای کاستن از این مشکلات در ذهن دارید؟

اگر در یکی دو جمله به شما عرض کنم، باید بگویم، تثبیت نرخ ارز، تامین خوراک به Mini Refinery ، با نرخ مناسب و تسهیل کردن شرایط صادرات حتی در شبانه روز.به نظرم دولت باید به نحوی برنامه ریزی کند که برای رونق بازار و صادرات عوامل اجرایی 24 ساعته در دسترس باشند و این نباشد که مجموعه ای خصوصی برای دریافت مجوزها چندین روز معطل شود.

*درسال رونق تولید شما محصولی کاملا ایرانی را وارد بازار می کنید حال سوال اینجاست که تا چه میزان به این محصول اطمینان دارید؟

به دلیل در اختیارداشتن  افراد متخصص در بخش های مهم پالایشگاه در حال حاضر امکان رقابت با خیلی از برندهای داخلی و خارجی را داریم.ما  زیر پله ای نیستیم  و روند تولید و استفاده از مواد اولیه با کیفیت به صورت کاملا شفاف توسط دستگاه های نظارتی  قابل رصد است.از سوی دیگر سازمانهای نظارتی باید ساخت روغن های زیرپله ای که به اقتصاد و آبروی کشور لطمه وارد می کنند، را متوقف کنند چراکه این روند یکی از مهمترین چالش های صنعت روانکارها در کشور است.

*برای آینده گروه توسعه و سرمایه گذاری ارگ آسیا آریایی چه برنامه ای دارید؟

جذب سرمایه گذار متخصص خارجی هم در حوزه انتقال تکنولوژی و هم جذب منابع مالی از برنامه های آتی ماست.در بازار نیز بی شک در آینده ای نزدیک با حضور موثر و مویرگی در بازاربه عنوان یکی از تولید کننده ها و تامین کننده های اصلی مطرح خواهیم شد. ضمن اینکه حضور در بازارهای خارجی نیز از جمله اهداف اصلی این مجموعه است.

* شرکت های تحت پوشش گروه توسعه و سرمایه گذاری ارگ آسیا آریایی که مشغول فعالیت هستند را معرفی می کنید؟

پترو انرژی ارگ ، پارسا تدبیر ارگ ، آریا پالایش ارگ ، فولاد ارگ آریا ، شرکت خدمات بیمه ای مهر آفرینش دانا ، شرکت هفت واد خودرو و شرکت گردشگری آسان سفر به عنوان زیر مجموعه های این گروه درحال فعالیت هستند.